Au jucat cu sufletul: Gaz Metan Mediaș - UTA Arad 4-0

După două înfrângeri consecutive cu Chindia Târgoviște, 1-3 și 0-1, Gaz Metan Mediaș a făcut spectacol sâmbătă și s-a impus cu 4-0 pe teren propriu în fața unei alte contracandidate la promovare, UTA Arad. Cristian Gavra a deschis rapid scorul pentru medieșeni, în minutul 8. Aflată pe prima poziţie înaintea etapei cu un punct peste Gaz Metan şi Chindia, UTA Bătrâna Doamnă a trecut pe lângă egalare în minutul 13 prin Ionuţ Tănase. În minutul 45, arbitrul Rusandu nu a văzut henţ la preluarea lui Gavra, acesta i-a pasat în faţa porţii lui Alex Munteanu şi scorul a devenit 2-0. Repriza a doua a consemnat alte ocazii foarte mari ale medieșenilor. În minutele 70 şi 71, Gaz Metan s-a jucat cu ocaziile, însă Ovidiu Bic şi Cristi Gavra nu l-au mai putut învinge pe portarul Miron. Învinşi în sezonul regulat în ambele partide de Gaz Metan, arădenii s-au văzut conduşi cu 3-0 din minutul 77 după golul lui Buziuc. Scorul final a fost stabilit în prelungiri de Alexandru Zaharia, intrat pe teren în repriza secundă.
Gaz Metan joacă etapa viitoare, în deplasare, cu FC Brașov. Partida este programată joi, 19 mai, de la ora 20.