ASTĂZI – Laboratorul Verde al Reciclării ajunge la Şcoala 5 Mediaş


Laboratorul Verde al Reciclării ajunge astăzi la Mediaş. Se va întâmpla la Şcoala Generală numărul 5 din cartierul Gura Câmpului, strada 1 Decembrie numărul 26, începând cu ora 10. Mediaşul şi Sibiul, alături de alte 23 de oraşe din ţară participă, în primul semestru al anului şcolar 2012-2013, la programul Laboratorul Ver­de al Reciclării. Proiectul se adresează unui număr mai mare de 5.000 de elevi din 52 de şcoli primare din ţară. O premieră pentru ţara noastră, proiectul educaţio­nal este realizat de Eco-Rom Ambalaje, în parteneriat cu Mi­nisterul Educaţiei, Cerce­tării, Tineretului şi Sportului,  Ministerul Mediului şi Pădu­rilor şi le este adresat copiilor din clasele a III-a, părinţilor şi cadrelor didactice. Laboratorul Verde al Re­ciclării este un autocar mo­dificat şi adaptat pentru min­ţile curioase şi inventive ale copiilor, venind în întâm­pi­narea lor într-o formulă high-tech, dinamică şi inter­activă. Cei mici vor avea parte de o ex­perienţă multimedia com­pletă, fiindu-le stimulat inte­resul faţă de procesul de co­lectare selectivă printr-un joc de echipă pe tablete PC, prin vizionarea unei animaţii pe te­ma colectării selective şi a u­nui spot didactic în ceea ce pri­veşte reciclarea de amba­laje. Voi fi prezent la acest eveniment, urmând să revin cu detalii şi o galerie foto.
Un produs Blogger.