Laboratorul Verde al Reciclării ajunge astăzi la Mediaş. Se va întâmpla la Şcoala Generală numărul 5 din cartierul Gura Câmpului, strada 1 Decembrie numărul 26, începând cu ora 10. Mediaşul şi Sibiul, alături de alte 23 de oraşe din ţară participă, în primul semestru al anului şcolar 2012-2013, la programul Laboratorul Verde al Reciclării. Proiectul se adresează unui număr mai mare de 5.000 de elevi din 52 de şcoli primare din ţară. O premieră pentru ţara noastră, proiectul educaţional este realizat de Eco-Rom Ambalaje, în parteneriat cu Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Ministerul Mediului şi Pădurilor şi le este adresat copiilor din clasele a III-a, părinţilor şi cadrelor didactice. Laboratorul Verde al Reciclării este un autocar modificat şi adaptat pentru minţile curioase şi inventive ale copiilor, venind în întâmpinarea lor într-o formulă high-tech, dinamică şi interactivă. Cei mici vor avea parte de o experienţă multimedia completă, fiindu-le stimulat interesul faţă de procesul de colectare selectivă printr-un joc de echipă pe tablete PC, prin vizionarea unei animaţii pe tema colectării selective şi a unui spot didactic în ceea ce priveşte reciclarea de ambalaje. Voi fi prezent la acest eveniment, urmând să revin cu detalii şi o galerie foto.
ASTĂZI – Laboratorul Verde al Reciclării ajunge la Şcoala 5 Mediaş
Laboratorul Verde al Reciclării ajunge astăzi la Mediaş. Se va întâmpla la Şcoala Generală numărul 5 din cartierul Gura Câmpului, strada 1 Decembrie numărul 26, începând cu ora 10. Mediaşul şi Sibiul, alături de alte 23 de oraşe din ţară participă, în primul semestru al anului şcolar 2012-2013, la programul Laboratorul Verde al Reciclării. Proiectul se adresează unui număr mai mare de 5.000 de elevi din 52 de şcoli primare din ţară. O premieră pentru ţara noastră, proiectul educaţional este realizat de Eco-Rom Ambalaje, în parteneriat cu Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Ministerul Mediului şi Pădurilor şi le este adresat copiilor din clasele a III-a, părinţilor şi cadrelor didactice. Laboratorul Verde al Reciclării este un autocar modificat şi adaptat pentru minţile curioase şi inventive ale copiilor, venind în întâmpinarea lor într-o formulă high-tech, dinamică şi interactivă. Cei mici vor avea parte de o experienţă multimedia completă, fiindu-le stimulat interesul faţă de procesul de colectare selectivă printr-un joc de echipă pe tablete PC, prin vizionarea unei animaţii pe tema colectării selective şi a unui spot didactic în ceea ce priveşte reciclarea de ambalaje. Voi fi prezent la acest eveniment, urmând să revin cu detalii şi o galerie foto.