ATENŢIONARE asupra consumului de CIUPERCI


Am primit un comunicat de presă din partea Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Sibiu referitor la consumul de ciuperci. Cum în ultimele zile a fost un adevărat val de intoxicaţii cu ciuperci, cred că recomandările sunt mai mult decât necesare. "Ciuperca, constituie un aliment preferat de un număr important de consumatori, în principal datorită unor calităţi nutritive pe care le comferă prin conţinutul destul de important de proteine, care variază între 2% si 4,5%, fiind bogate in vitamine, in principal vitamina D şi vitamine din complexul B, ciupercile sunt bogate în minerale,  în special potasiul şi fosforul, de asemenea sunt bogate in fibre, ceea ce ajuta la un bun tranzit intestinal şi la dietă. Aceaste specii cresc în zone naturale (păduri, pajişti) sau sunt cultivate în unităţi specializate (ciupercării), unităţi unde se practică tehnologii specifice, consacrate, pentru fiecare sortiment de ciupercă. O mare parte a populaţiei, în special din zona rurală, preferă să consume ciuperci care cresc în mediul natural, pe care uneori le şi valorifică în zonele urbane, sub pretextul că deosebesc ciupercile comestibile de cele cosiderate otrăvitoare. Atenţionăm populaţia că printre ciuperci există diferite specii toxice, sau care pot fi letale pentru om, chiar şi cele considerate bune pentru consum pot da simptome toxice,  (exemplu, hribii sau champignon) şi care dacă sunt culese prea târziu sau dacă sunt atacate de paraziţi, ori au degerat, pot conţine substanţe toxice pentru organismul uman. Numeroase specii de ciuperci produc toxine rezistente la căldură, pe care nici măcar fierberea foarte îndelungată nu reuşeşte să le distrugă, provocînd astfel otrăviri foarte grave, uneori mortale. Există şi numeroase specii de ciuperci, care atunci când sunt crude, au un anumit grad de toxicitate, iar după o fierbere mai îndelungată devin total inofensive şi bune de consum.  Intoxicaţiile de ciuperci se produc accidental, prin consumarea de ciuperci recoltate din flora  spontană, cauzate atât de necunoaşterea corectă a tipurilor de ciuperci cât şi de fenomenul de încrucişare cu spori intre ciupercile comestibile şi cele otravitoare. Simptomele intoxicaţiei cu ciuperci, variază în funcţie de tipul de ciuperci, mai exact de tipul de toxină conţinută de acestea şi de durata perioadei de incubaţie  şi se manifestă în general prin deranjamente stomacale, vomă, dureri de cap, transpiraţie abundentă sau simptome asmatice destul de grave. Pentru prevenirea accidentelor provocate de consumul de ciuperci de origine necontrolată, spercialiştii de profil di cadrul Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Sibiu, recomandă populaţiei să nu consume ciuperci cumpărate la colţ de stradă ori culese din pădure, chiar dacă ştiu să le deosebească pe cele comestibile de cele otrăvitoare. Să se aprovizioneze cu sortimente de ciuperci numai din unităţi autorizate (depozite alimentare, magazine de tip hiper şi supermarket, unităţi de alimentaţie publică) unităţi în care se comercializează ciuperci cultivate în ciupercării specializate cu această activitate şi care prezintă o garanţie pentru consumatori şi înlătură riscul de îmbolnăvire. În cazul apariţiei simptomelor de întoxicaţie cu ciuperci se recomandă populaţiei să se prezinte în cel mai scurt timp la Unităţile de Primiri Urgenţe din spitale sau să se adreseze Serviciului de Ambulanţă.Specialiştii D.S.V.S.A. Sibiu, efectuează, în cadrul programului de supraveghere şi control privind siguranţa alimentelor de origine animală şi vegetală, acţiuni de verificare şi control în pieţele agroalimentare din judeţ, sau alte spaţii pentru a identifica comercializarea ilegală a unor produse alimentare de către persoane fizice, printre care şi comercianţii de ciuperci pentru care nu există garanţia că sunt comestibile şi vor aplica măsuri corective, respectiv amenzi contravenţionale şi comfiscarea şi distrugerea produselor în cauză. Recomandăm populaţiei să informeze telefonic, la sediul D.S.V.S.A  Sibiu, telefon 0269- 22.33.14, neregulile constatate, pentru a se putea lua măsuri în consecinţă", se arată în comunicatul de presă primit de la DSVSA Sibiu.
Un produs Blogger.