Joi 13 iunie 2013, Primăria Oraşului Copşa Mică a organizat, la Monumentul Eroilor, festivităţile ocazionate de Ziua Eroilor, exprimând astfel gratitudinea locuitorilor oraşului faţă de cei care şi-au îndeplinit datoria sacră faţă de naţiune, prin curajul şi devotamentul dovedite pe câmpul de luptă. "Anul acesta la eveniment, din motive de sănătate, veteranii de război care mai sunt în viaţă, domnul Coşofreţ Ioan şi domnul Indrei Teodor, ajunşi la vârste respectabile, de 87 ani şi respectiv 93 ani, nu au mai putut onora cu prezenţa festivitatea, în schimb au fost prezenţi alături de edilii oraşului: văduvele veteranilor de război şi urmaşii acestora, consilierii locali, preoţii, membrii Grupului de Dezbateri Publice, reprezentanţii Poliţiei Naţionale şi Locale, Pompierii Voluntari, SMURD Copşa Mică, reprezentanţi ai unităţilor de învăţământ din oraş, profesori, elevi, preşcolari şi alţi cetăţeni ai oraşului. Le mulţumim pe această cale, tuturor celor prezenţi (cca 200 de persoane), pentru că au rezistat în razele arzătoare de soare şi afirmăm din inimă că modul de comportament al cetăţenilor din Copşa Mică ne face să fim mândri că aparţinem unui popor de eroi, poporul român", se arată într-un comunicat de presă al Primăriei Copşa Mică.
Copşa Mică a marcat joi Ziua Eroilor
Joi 13 iunie 2013, Primăria Oraşului Copşa Mică a organizat, la Monumentul Eroilor, festivităţile ocazionate de Ziua Eroilor, exprimând astfel gratitudinea locuitorilor oraşului faţă de cei care şi-au îndeplinit datoria sacră faţă de naţiune, prin curajul şi devotamentul dovedite pe câmpul de luptă. "Anul acesta la eveniment, din motive de sănătate, veteranii de război care mai sunt în viaţă, domnul Coşofreţ Ioan şi domnul Indrei Teodor, ajunşi la vârste respectabile, de 87 ani şi respectiv 93 ani, nu au mai putut onora cu prezenţa festivitatea, în schimb au fost prezenţi alături de edilii oraşului: văduvele veteranilor de război şi urmaşii acestora, consilierii locali, preoţii, membrii Grupului de Dezbateri Publice, reprezentanţii Poliţiei Naţionale şi Locale, Pompierii Voluntari, SMURD Copşa Mică, reprezentanţi ai unităţilor de învăţământ din oraş, profesori, elevi, preşcolari şi alţi cetăţeni ai oraşului. Le mulţumim pe această cale, tuturor celor prezenţi (cca 200 de persoane), pentru că au rezistat în razele arzătoare de soare şi afirmăm din inimă că modul de comportament al cetăţenilor din Copşa Mică ne face să fim mândri că aparţinem unui popor de eroi, poporul român", se arată într-un comunicat de presă al Primăriei Copşa Mică.