La finele săptămânii trecute au avut loc alegerile pentru funcţia de primar în Consiliul Local al Tinerilor Mediaş. După ce toţi cei 21 de consilieri au depus jurământul, cei şase candidaţi la funcţia de primar au ţinut un discurs în care şi-au prezentat proiectele şi au încercat să-şi convingă colegii că merită să câştige alegerile. În urma alegerilor, Lazăr Sergiu, de la Liceul Teoretic „Axente Sever” Mediaş a fost ales în funcţia de primar. Funcţia de viceprimar a fost ocupată de Pintea Cosmin de la Colegiul Tehnic Mediensis, iar cea de secretar de Moldovan Anca Georgiana, elevă a Liceului Şcoala Naţională de Gaz. „Consiliul Local al Tinerilor a fost încă de înfiinţare un partener de încredere pentru municipalitate. Vreau să îi felicit pe foşti consilieri pentru tot ceea ce au realizat în aceşti doi ani de mandat şi le urez mult succes la bacalaureat şi mai departe la facultate. De asemenea, vreau să le transmit noilor consilieri că continue activităţile începute de Consiliul Local al Tinerilor şi totodată să vină cu idei noi de proiecte, care să răspundă aşteptărilor tinerilor medieşeni“, a declarat primarul Teodor Neamţu.