ALERTĂ - ACCIDENT MORTAL: Un TIR şi un autoturism s-au LOVIT VIOLENT


UPDATE - Două persoane şi-au pierdut viaţa pe DN 1, în zona localităţii Apoldu de Sus,  după ce un TIR care circula din sens opus a pierdut controlul asupra volanului şi a proiectat maşina mică în şanţ. Un bărbat în vârstă de 44 de ani şi fiica lui, în vârstă de 13 ani au murit pe loc. Soţia şoferului, în vârstă de 43 de ani şi fiul în vârstă de 18 ani au ajuns la spital cu răni grave. Cele patru victime se întorceau spre casă, în Dâmboviţa, după concediu. Drumul spre casă al familiei din Dâmboviţa, la întoarcerea din concediu a fost curmat brusc pe DN 1, in zona localităţii Apoldu de Sus. Şoferul de 44 de ani şi fiica sa de 13 ani au murit pe loc după ce maşina lor a fost lovită de un TIR care a pierdut controlul volanului. Soţia şoferului şi băiatul cel mare au ajuns la spital cu răni grave.
Accidentul a avut loc în jurul orei 3 dimineaţa. Un TIR înmatriculat în judeţul Argeş se îndrepta spre Alba, când a pierdut controlul direcţiei de mers din cauza carosabilului umed şi la coborârea unei pante a pătruns pe contrasens şi a lovit maşina în care se afla familia. Autoturismul a fost proiectat într-o râpă de pe marginea drumului, iar TIR-ul a lovit, în goana sa, un alt mastodont. Şoferul celui de-al doilea TIR spune că şi-a văzut moartea cu ochii şi doar o minune a făcut să nu îşi piardă şi el viaţa daca impactul ar fi fost frontal. "Veneam normal pe banda întâi, urcam la deal. Dintr-odată am văzut în faţa mea, la 50 de metri, că un coleg de-al meu cu TIR-ul,  cobora, a derapat, s-a făcut briceag şi cobora târâş. Pe banda a doua de urcare era o maşină mică şi urca. Am văzut impactul, l-a luat din plin, dup-aia nu l-am mai văzut. Şi venea spre mine. Am putut să evit în ultima clipă să trag un pic stânga, că altfel eram şi eu… Sau nu mai eram", a povestit Costel Totpal, şoferul TIR-ului lovit.
Poliţiştii au cercetat zona şi spun că cel mai probabil accidentul s-a produs din cauza vitezei. "Acest accident deosebit de grav soldat cu decesul a două persoane şi rănirea gravă a altor două s-a produs pe DN 1 la km 336, în afara localităţii Apoldu de Sus. Din primele cercetări coroborate cu declaraţia unui conducător implicat în acest eveniment se pare că viteza neadaptată la condiţiile de drum a fost cauza producerii accidentului. Vom efectua cercetări pentru a stabili cu exactitate toate împrejurările producerii acestui eveniment rutier", a declarat comisarul şef Alin Pahonţu, şeful Serviciului Rutier Sibiu.
Soţia şoferului din Dâmboviţa, în vârstă de 43 de ani şi fiul , în vârstă de 18 ani, sunt acum în grija medicilor. Starea lor este gravă. Băiatul este în comă, iar femeia a fost operată de urgenţă. "Din accident au ajuns la UPU două persoane, o femeie de 43 de ani cu şoc hemoragic, cu ruptură de splină. A fost internată în secţia de Chirurgie 1. Un tânăr,  băiat, în jur de 18 ani, cu traumatism cranio-cerebral intrenat în secţia de Neurochirurgie este cu o stare comatoasă", a spus dr. Ovidiu Coca, medic UPU Sibiu.
Drumul naţional 1 a fost blocat timp de aproape două ore între Sibiu şi Alba din cauza accidentului, iar coloanele de maşini s-au întins pe câţiva kilometri. 


ŞTIREA INIŢIALĂ - Accident deosebit de grav duminică dimineaţa în jurul orei 2 în judeţul Sibiu, pe Drumul Naţional 1 în zona localităţii Apold. O persoană a murit iar alte două persoane sunt rănite foarte grav după coliziunea dintre un TIR şi un autoturism. Voi reveni cu alte detalii în cursul dimineţii de duminică.
Un produs Blogger.