Astăzi, 10 august 2013, în intervalul orar 8-13, poliţiştii rutieri au desfăşurat o amplă acţiune pe linia nerespectării regimului legal de viteză pe DN 1, acţiune desfăşurata în colaborare cu Serviciul Rutier Braşov. În cadrul acţiunilor desfăşurate, politistii rutieri sibieni au aplicat 41 de sancţiuni contravenţionale. Astfel:
- 36 de conducători auto au fost sancţionaţi contravenţional pentru depăşirea regimului legal de viteză;
- pentru neportul centurii de siguranţă au fost aplicate 2 sancţiuni contravenţionale, iar alte 3 sancţiuni au fost aplicate pentru alte abateri la regimul circulaţiei.
Poliţiştii rutieri sunt prezenţi în trafic şi în acest weekend, pe DN 1 fiind suplimentat efectivul având în vedere valorile de trafic ridicate înregistrate în această perioadă.