FOTO ŞI VIDEO: Gaz Metan Mediaş – Rapid Bucureşti 2-2

Rapidiştii au început avântat meciul de joi seara, iar Herea putea deschide scorul încă din minutul patru, şutul său fiind respins de pe linia porţii de Muth. Dominarea oaspeţilor s-a concretizat rapid. La un şut al lui Bozovic, Frăsinescu a atins mingea cu mâna, iar Kovacs a dat penalty, la semnalizarea tuşierului Zoltan Szekely. Pleşca a apărat şutul lui Herea, dar centralul a acordat corect repetarea loviturii. Herea (17) nu a mai ratat şi a făcut 1-0. Frăsinescu (35) putea să relanseze meciul, dar Coman a reţinut în doi timpi un şut spectaculos de la 28 de metri! Lucescu junior şi-a ţinut elevii împinşi în jumătatea adversă, iar Roman ('37) a deviat norocos şutul lui Grigorie pentru 2-0. Actul secund a fost la discreţia medieşenilor, care nu au ştiut însă să gestioneze avantajul. Mai întâi, Bawab a trimis un trasor din careu pentru 1-2, după care, cu un minut înainte de final, Grigore a trimis mingea în propria poartă în minutul 90. Gaz Metan face 38 de puncte şi se află la 6 puncte de primul loc retrogradabil. Jucătorii lui Cristian Pustai joacă duminică după-amiază de la ora 17 în deplasare cu Petrolul Ploieşti. Partida este transmisă în direct de GSP TV.