ÎNFRÂNGERE după multe etape: Astra - Gaz Metan Mediaş 3-1

Astra Giurgiu a întrerupt şirul de 9 partide fără înfrângere în campionat pentru Gaz Metan Mediaş. Duminică seara la Giurgiu, formaţia pregătită de Daniel Isăilă s-a impus mai greu decât o arată scorul, cu 3-1. Medieşenii au deschis rapid scorul, în minutul 12 prin Cristian Bud, însă au fost la fel de rapid egalaţi două minute mai târziu, după golul lui Yazalde. Astra a trecut în avantaj în minutul 35 după o fază controversată: lovitură indirectă din interiorul careului la un fault discutabil, iar Budescu a făcut 2-1. În partea secundă, Gaz Metan a dominat autoritar, ratând şi două ocazii rarisime, însă cei care au punctat pe un contraatac au fost tot jucătorii Astrei prin Enache, în minutul 78. În urma acestui rezultat, Gaz Metan rîmâne cu 19 puncte în clasamentul Ligii I şi va întîlni etapa următoare formaţia Concordia Chiajna pe teren propriu. Meciul este programat luni, 11 noiembrie 2013, ora 18 şi va fi transmis în direct de canalul DigiSport 1.