Au pierdut onorabil: Gaz Metan Mediaș - Steaua București 1-2

Steaua menţine diferenţa de 7 puncte faţă de ASA Tg. Mureş şi după etapa a 24-a, după ce a reuşit să învingă în deplasare Gaz Metan, scor 2-1. Pe un teren bun, deşi în Mediaş ploua torenţial, Andrei Prepeliţă a deschis scorul după 11 minute de joc, atunci cînd a primit o centrare de pe partea stîngă de la Rusescu. Mijlocaşul defensiv al roş-albaştrilor a reluat din cădere şi a reuşit să-l învingă pe Pleşca.
Medieşenii au reacţionat imediat, iar la 9 minute după deschiderea scorului, Dan Roman a profitat de o eroare a lui Varela, a preluat pe lîngă acesta şi a înscris cu un şut la colţul scurt. Steaua a dat lovitura de graţie în minutul 52, cînd Adi Popa a creat o fază superbă. "Motoreta" a driblat un adversar, şi-a făcut mingea pe piciorul stîng şi a trimis balonul în bara laterală, după care acesta a intrat în poartă.