Victorie cât un campionat: Gaz Metan Mediaș - Concordia Chiajna 2-0

Gaz Metan a cîștigat derby-ul din zona retrogradării în fața Chiajnei, scor 2-0, și păstrează șanse pentru menținerea în Liga 1. Ilfovenii au ratat șansa de a se salva matematic de la retrogradare. O victorie le-ar fi garantat un loc în Liga 1, însă golurile lui Muntean și Llullaku au anulat această speranță. Mai mult, lucrurile s-au complicat pentru că medieșenii s-au impus cu 2-0, același rezultat pe care îl obținuse și Chiajna în tur. Astfel, la egalitate de puncte, se va lua golaverajul general, unde Gazul are acum un gol avantaj. Partida n-a fost lipsită de controverse. În minutul 16, Roman a deschis scorul, însă reușita a fost anulată pentru ofsaid. Arbitrul n-a mai văzut ofsaid în minutul 40, cînd același Roman a reluat cu capul în bară, deși era singur în fața porții. Mingea a ricoșat la Muntean, care n-a iertat din apropiere. După pauză, Llullaku a ratat un penalty în minutul 64, șutînd în bară, însă s-a revanșat patru minute mai tîrziu, cînd a înscris cu capul din unghi.