Victorie în noroi: FCM Baia Mare - Gaz Metan Mediaș 0-1

Echipa de fotbal Gaz Metan Mediaș este, oficial, în play off-ul seriei a doua din liga secundă la fotbal, după victoria din deplasarea de sâmbătă, scor 1-0, cu FCM Baia Mare. Jucătorii pregătiți de Leo Grozavu au înregistrat astfel a 4-a victorie consecutivă, ajungând la 43 de puncte în clasamentul seriei a doua. Băimărenii au avut o ocazie uriașă de a deschide scorul în prima repriză, în minutul 9, când Jurj a scăpat singur cu portarul Albuț, dar a trimis pe lângă. Repriza a doua a adus prima ocazie clară a Gazului Metan, Coșereanu șutând în minutul 52 din afara careului, însă portarul echipei FCM Baia Mare a reușit să rețină. Medieșenii au deschis scorul în minutul 65 prin Buziuc, care a marcat din interiorul careului după o respingere greșită a portarului gazdelor. Misiunea jucătorilor Gazului Metan a devenit și mai ușoară din minutul 69, când jucătorul gazdelor, Sârbu, a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben. În urma acestei victorii, medieșenii își consolidează poziția a doua a clasamentului, iar etapa viitoare, programată la mijlocul săptămânii, va sta, având asigurate cele 3 puncte după retragerea echipei FC Caransebeș. Despre starea terenului la partida de la Baia Mare, președintele Gazului Metan, Ioan Horoba, a spus că nu a mai văzut așa suprafață de joc. "Terenul a fost foarte, foarte prost. Eu cel puțin nu am mai văzut așa ceva. Era imposibil de jucat. A fost cel mai rău teren pe care l-am văzut", a menționat Horoba.