Gaz Metan ține UTA la distanță, după 1-1 la Arad

Gaz Metan Mediaș a remizat sâmbătă dimineața, scor 1-1, pe terenul unei contracandidate la promovarea în Liga I, UTA Bătrâna Doamnă. Medieșenii puteau deschide rapid scorul, în minutul 10, când UTA a fost aproape de un autogol. Bic l-a deschis pe Coşereanu în careu, Manea a strâns, a degajat, dar balonul l-a lovit pe Botiş şi a trecut aproape de buturile apărate de Miron. În minutul 25, Gaz Metan a deschis scorul. Ciprian Petre a centrat perfect din corner, iar Radu Zaharia, complet lipsit de marcaj, a înscris cu o lovitură de cap de la şase metri. Bucuria nu a durat însă mult, pentru că arădenii au egalat după 6 minute. Dumitru Copil trimite excelent în careu pentru Curtuiuş, acesta este întâmpinat la şase metri de Albuţ, pasează pe lângă el în faţa porţii, de unde Dennis Man împinge balonul în poarta goală. Repriza secundă a fost mai slabă decât primele 45 de minute, cu o luptă surdă la mijlocul terenului. UTA putea da lovitura la ultima fază a partidei, când Roman a centrat din lovitură liberă, iar Manea a reluat din alunecare, însă portarul Albuț a reținut de pe linia porții.
Gaz Metan se menține pe locul I din seria secundă și este principala candidată la promovarea în eșalonul de elită al fotbalului românesc. Medieșenii joacă etapa viitoare pe teren propriu cu Chindia Târgoviște.