Lecție de fotbal la Mediaș: Gaz Metan - Chindia Târgoviște 1-3

Gaz Metan Mediaș a pierdut primul meci din 2016 pe teren propriu, după ce a primit o adevărată lecție de fotbal de la echipa din Târgoviște. Sâmbătă după amiaza, medieșenii au cedat, scor 1-3, în fața Chindiei Târgoviște într-o partidă care a început perfect pentru medieșeni. În minutul 3, Băjenaru îl angajează în dreapta pe Neagu, acesta centrează în centru din marginea careului, iar Gavra, din 7 metri, a reluat din voleu sub transversală. În minutul 29, Popa pasează scurt în dreapta careului lui Nisipeanu, acesta îi aşează mingea pentru centrare lui Dinu, care trimite în mijlocul careului, acolo unde Crinel Stoica se înalţă la 11 metri, câştigă duelul aerian cu adversarul său şi reia cu capul lângă bara din dreapta lui Albuţ, rămas nemişcat la această fază. Repriza a doua a fost un adevărat coșmar pentru medieșeni. În minutul 57, Cherchez a preluat o minge la 20 de metri de poarta Gazului, trece de Cazan, îl depăşeşte în viteză și pe Cristea, intră în careul mic şi din cinci metri, dintr-un unghi închis, înscrie la colţul scurt pe lângă Albuţ. Târgoviște a mai marcat un gol în minutul 90 din lovitură de la 11 metri prin Honciu, victoria fiind una pe deplin meritată. Gaz Metan Mediaș a ratat o mare şansă de a se desprinde la cinci puncte în fruntea Seriei a II-a şi acum mai are doar două puncte în faţa celor de la UTA, care au remizat la Baia Mare. Chindia vine la un punct în spatele ”Bătrânei Doamne” şi la trei de Mediaş.