Victorie la debut: Gaz Metan Mediaș - ASA Târgu Mureș 2-1

Gaz Metan Mediaş a revenit în prima ligă a fotbalului românesc cu o victorie. Echipa din municipiul de pe Târnava Mare a câștigat prima partidă din acest sezon pe teren propriu contra celor de la ASA Tîrgu Mureş, scor 2-1. Medieşenii au deschis scorul în minutul 32, în urma unui penalty acordat de Alexandru Tudor, după neglijenţa lui Candrea, la duelul cu Iulian Cristea. Llullaku a executat, Stăncioiu a parat într-o primă fază, dar Llulaku a fost pe fază şi a marcat în cele din urmă.
Candrea s-a revanşat după ce a provocat lovitura de la 11 metri şi a egalat scorul cu trei minute înaintea pauzei, în urma unui corner. Gaz Metan a revenit mai hotărâtă de la vestiare, Cristian Pustai a mutat ofensiv şi l-a introdus pe Eric, iar brazilianul a creat golul victoriei Gazului Metan în minutul 62. Centrarea sa a fost reluată de Susnjar, iar fostul jucător de la ASA, Axente, a împins mingea în plasă după respingerea lui Stăncioiu. ASA Târgu Mureș a fost aproape de a pleca cu un punct de la Mediaș, după ce Ianis Zicua șutat din lovitură liberă iar mingea a lovit bara porții lui Pleșca, în minutele de prelungire ale meciului.
Etapa viitoare, Gaz Metan va juca pe terenul lui CSMS Iaşi. Partida este programată vineri, 29 iulie, de la ora 21.