Gaz Metan a reușit să câștige ultima partidă de verificare înaintea debutului Ligii I. Vineri seara pe terenul din Mediaș, fotbaliștii pregătiți de Cristian Pustai au trecut cu 3-2 de Luceafărul Oradea, formație promovată în acest an în Liga a doua. Oaspeții au deschis scorul prin Roșu, Eric reușind să egaleze din lovitură de la 11 metri. 1-1 a fost scortul pauzei, însă oaspeții au reușit să revină în avantaj la doar două minute de la începutul reprizei secunde prin Păcurar. Medieșenii au reușit două goluri în ultima jumătate de oră, prin Alex Munteanu și Mircea Axente, reușind să se impună în ultimul meci înainte de debutul sezonului regulat al Ligii I.
Gaz Metan joacă în prima etapă pe teren propriu cu ASA Târgu Mureș. Partida este programată sâmbătă, 23 iulie, de la ora 18.30, și va fi transmisă în direct de posturile DigiSport, Dolce Sport și Look TV.