JAF ARMAT în judeţul Sibiu. Vezi toate detaliile


Angajaţii unei benzinării din Sibiu au trecut prin momente de groază vineri noaptea, când un bărbat mascat şi cu un pistol în mână a pătruns în benzinărie şi a început să ameninţe casiera. Femeia i-a dat 1.600 de lei, iar atacatorul s-a făcut nevăzut. Alertaţi, poliţiştii sibieni au reuşit să-l prindă după doar câteva ore în zona parcului Sub Arini. „În data de 8 februarie 2013, în jurul orei 22.35, Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Sibiu, a fost sesizat pe apelul de urgenţă 112, despre faptul că, un bărbat, cu cagulă pe faţă, a intrat într-o staţie de benzinărie, situată în municipiul Sibiu, unde a ameninţat personalul angajat cu un pistol, a sustras banii din casierie şi a fugit. În urma sesizării, echipa operativă şi toate echipajele mobile din teren alertate au reuşit într-un timp foarte scurt să prindă şi să identifice autorul, un bărbat în vârstă de 25 de ani, domiciliat în localitatea Scorniceşti, fără antecedente penale. În urma verificărilor efectuate, s-a constat faptul că pistolul folosit era unul de jucărie. Prejudiciul a fost recuperat în totalitate”, spune Anca Bloancă, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.
Autorul a fost reţinut pentru o perioadă de 24 de ore, urmând a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, cu propunere de arestare preventivă. Cercetările sunt continuate de către lucrători din cadrul Biroului de Investigaţii Criminale Sibiu sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tâlhărie.
Un produs Blogger.