REVOLTĂTOR - 6 copii, ABANDONAŢI de propria MAMĂ







O femeie de 30 din Bazna de ani şi-a abandonat cei 6 copii în casă şi a plecat din localitate. Copii au vârste cuprinse între 6 luni şi 13 ani. Două zile şi două nopţi copiii au stat fără strop de căldură şi mâncare. Vineri după-amiaza, Ambulanţa Mediaş a fost anunţată de un vecin despre cei 6 copii abandonaţi, iar un echipaj a ajuns la Bazna. Cel mai mic dintre copii, care are doar 6 luni şi un frate de-al său au fost transportaţi la Spitalul Municipal Mediaş. Ceilalţi 4 fraţi sunt deocamdată în grija bunicii, care a fost anunţată de poliţistul din comună despre faptul că minorii au fost abandonaţi de mamă. Este greu de explicat ce suflet poate avea o mamă care îşi lasă pur şi simplu în casă toţi cei 6 copii şi pleacă. Nicoleta Cercea în vârstă de 30 de ani din Bazna este aceea persoană care a fost în stare de o asemenea grozăvie. La mijlocul săptămânii trecute a plecat din Bazna pentru a se întâlni, spun locuitorii din sat, cu un presupus iubit. A plecat şi dusă a fost. Nu a interesat-o că afară e iarnă, iar proprii copii stau în frig şi fără strop de mâncare. Mai mult, pare că nu a avut nicio problemă cu faptul că mezinul de doar 6 luni este bolnav şi cineva trebuia să îi dea medicamentele la oră fixă. Grăitoare în acest sens este mărturia unui dintre copii. „Am sunat-o pe mami şi i-am zis că trebuie să îi dea medicamentele la fratele meu. Mi-a spus să îi dau eu medicamentul”, spune unul dintre fraţi. Culmea e că femeia nu este la prima plecare de acasă. Diferenţa este că de fiecare dată revenea după o zi. Acum au trecut deja 4 zile şi nimeni nu ştie aproape nimic despre ea. Bunica micuţilor este persoana care are grijă în acest moment de 4 dintre fraţi. Ceilalţi doi au ajuns la spitalul din Mediaş. „Mie mi-a zis domnul poliţist vineri seara că fata mea a plecat de acasă şi nu are cine să stea cu copiii. Nu este prima dată când pleacă, dar niciodată nu a stat aşa de mult. Ăia mai mici sunt la spital, că sunt bolnavi, iar de ăştia 4 am eu grijă. Nu ştiu ce fel de mamă este, şi-a lăsat copii în frig şi fără mâncare două zile în casă. Când mi-a spus domnul poliţist, am mers şi i-am luat la mine. Eu stau în partea cealaltă de sat”, a spus bunica micuţilor abandonaţi.
6 copii cu 5 taţi
Tot bunica celor 6 copii ne-a spus că propria fiică a avut o viaţă cel puţin agitată şi dezordonată. Mai mult, cei 6 copii ar proveni din relaţii cu 5 bărbaţi. „Pe doi dintre copii i-a avut cu un bărbat, iar pe ceilalţi 4 cu alţi 4 bărbaţi. Aşa a fost tot timpul. A făcut copii şi nu a avut grijă de ei”, a mai spus femeia.
Vecini miloşi
Situaţia familiei Cercea le este binecunoscută vecinilor din Bazna. Oameni miloşi, aceştia au încercat să îi ajute cum au putut. „Veneau la mine la cerşit, spuneau că nu au bani de pâine. Mi-a fost milă de ei şi le dădeam bani, dar şi făină, alimente sua ce mai aveam prin casă. Am auzit că a plecat acum de câteva zile, nu ştiu ce fel de mamă poate fi numită o femeie care îşi lasă în casă singuri toţi copiii”, ne-a spus unul dintre vecini.
Ce fac autorităţile?
În mod normal, cazul copiilor abandonaţi de la Bazna ar trebui să fie tratat în regim de urgenţă de reprezentanţii Direcţiei Generale pentru Protecţia Drepturilor Copiilor. Cum femeia din Bazna nu este la prima plecare de acasă, este foarte posibil ca ea să fie decăzută din drepturile părinteşti.
În imaginile de mai sus se poate vedea casa în care locuiesc cei 6 fraţi, iar în ultima poză este bunica micuţilor împreună cu doi dintre cei 6 fraţi.
Un produs Blogger.