Criza apei CONTINUĂ la Copşa Mică. Primăria DISTRIBUIE APĂ pentru copşeni


Criza apei continuă la Copşa Mică, după ce la începutul săptămânii a fost avariată grav conducta magistrală de alimentare cu apă a oraşului. Pentru asigurarea apei pentru populaţie, Primăria oraşului Copşa Mică va începe transportul de apă de la Mediaş, cu ajutorul autocisternelor. Apa va fi livrata (maxim 175.000 litri/zi) în patru puncte de distribuţie, pe toată perioada efectuării reparaţiei la conductă, după cum urmează: Zona 1: str. 1 Decembrie, Centrala Termica 2; Zona 2: str. Laborator, parcare bl. 40; Zona 3: str. Laborator, parcare bl. 37 ANL; Zona 4: parcare Primărie. Programul de distribuţie a apei este următorul: prima livrare: în toate zonele, în intervalul orar 13 -15. A doua livrare: în toate zonele, în intervalul orar 19 – 21. „ABA Mureş a angrenat toate mijloacele posibile pentru scurtarea la minimum a timpului necesar pentru reparaţie.  Prima variantă de urgenţă, alimentarea uzinei de apă prin pompare directa din răul Târnava Mare nu poate fi momentan aplicată din cauza turbidităţii foarte ridicate a apei din râu (cauzată de ploile din amonte de Copşa Mică). Această variantă va fi aplicată în zilele următoare, doar dacă condiţiile atmosferice vor permite utilizarea apei brute din râul Târnava. SC Sometra SA face pregătirile necesare pentru tratarea si pomparea, în caz de nevoie, a apei brute din râul Târnava Mare, pusă la dispoziţie prin grija ABA Mureş”, se arată într-un comunicat al Primăriei Copşa Mică. Pe toată perioadă de sistare a alimentării cu apă a populaţiei, la sediul Primăriei oraşului Copşa Mică va funcţiona sub coordonarea directă a primarului localităţii, un grup de lucru format din reprezentanţii tuturor instituţiilor implicate în soluţionarea acestei crize de apă.
Un produs Blogger.