Situaţie îngrijorătoare în judeţul Sibiu, unde mii de gospodării din localităţile sibiene Orlat şi Gura Râului au rămas fără apă potabilă în ultimele zile din cauza secetei. Rezervoarele comunale au ajuns la limită minimă din cauza consumului mare de apă înregistrat în gospădării, spun autoritatile locale. În ultima săptămână, când temperaturile au depăşit 30 de grade în judeţul Sibiu, localnicii din Orlat şi Gura Râului s-au trezit că nu mai au niciun strop de apă la robinete. Singura salvarea le vine oamenilor de la cele 2 izvoare cu apa potabila din Gura Râului, unde merg să se alimenteze pentru minimul necesar în gospodării. Viceprimarul din Orlat, Ioan Milea, susţine că lipsa apei este cauzată de faptul că în ultimele zile s-a înregistrat un consum foarte mare de apă, ceea ce a dus la scăderea rezervei comunale. "Nu ne-am mai confruntat cu o astfel de problemă până acum. Din cauza secetei s-a consumat multă apă, au udat grădinile...S-au consumat 800 de metri cubi de apă pe zi în ultima săptămână, asta în condiţiile în care consumul zilnic era de 300 de metri cubi în 24 de ore.Asta a dus la secarea rezervoarelor", a declarat pentru citynews.ro Ioan Milea, viceprimarul localităţii Orlat.
Potrivit acestuia, nici ultima ploaie nu rezolvă problema, iar criza de apă s-ar putea solutiona la Orlat, în cel mai fericit caz luni, in 12 august, deorece ploaia torenţială căzută sâmbătă spre duminică noaptea nu permite realimentarea rezervoarelor pentru că apa din rau este tulbure. "Lucrăm la staţia de apă pentru că a plouat torenţial sus, la munte, iar toată apa este tulbure şi nu se poate trata. Sperăm ca luni să reuşim să realimentăm rezervoarele", a mai precizat viceprimarul din Orlat. Spre deosebire de Orlat, unde staţia de tratare a apei este alimentata din râul Orlăţel, la Gura Râului ploaia a venit cu noroc iar rezervoarele s-au umplut duminică, în jurul amiezii, spune primarul Călin Gheorghe. "Noi am avut noroc, după o săptămână de probleme, pentru că ne-am alimentat direct din barajul de la Gura Râului iar acum toată lumea are apă", susţine primarul din Gura Râului. Acesta nu exclude însă varianta ca localnici din "zonele de sus, unde s-a construit fără autorizaţie" să nu fie încă privati de apa. "Am remediat problema şi încercăm să determinăm oamenii să nu mai consume atât de multă apă în gospodării. S-a făcut apel şi în biserică la oameni să nu mai lase furtunele deschise în grădini", a mai spus Călin Gheorgehe. Primarul din Gura Râului susţine că nu se va mai repeta situaţia întrucât va monitoriza bazinele şi va încerca să creeze rezervele necesare, astfel încât să fie apă în permanenţă.
Probleme sunt şi lângă Mediaş. Sute de fântâni din localităţile Valea Viilor şi Dârlos au secat din cauza caniculei, locuitorii din cele două comune având mari probleme în alimentarea cu apă.