
Medicul care a trimis acasă un bolnav internat, care a căzut pe scările spitalului şi ulterior a murit, a fost sancţionat cu „vot de blam”. Familia lui Ioan Malanga este nemulţumită de decizia Colegiului Medicilor din Sibiu şi spune că va formula plângere la Colegiul Medicilor din România. Doctoriţa a fost sancţionată disciplinar şi la serviciu cu 10 la sută din salariu pentru o perioadă de 3 luni
Colegiul Medicilor, filiala Sibiu, a sancţionat-o pe doctoriţa
care nu l-a trimis pe Ioan Malanga la investigaţii, după ce a căzut pe scări şi
s-a lovit la cap, cu vot de blam. Indignat, fiul victimei, Marcel Malanga, cere
să i se facă dreptate şi spune că va face plângere la Bucureşti, la Colegiul
Medicilor din România. Pe de altă parte, investigaţiile sunt continuate pe
linie penală, după ce s-a autosesizat Parchetul de pe lângă Tribunalul
Sibiu. “Nu sunt mulţumit de această decizie. E vorba de viaţa unui om. Am să
vorbesc şi cu un avocat şi voi face plângere la Bucureşti, la Colegiul
Medicilor. Dacă doctoriţa l-ar fi trimis la raze imediat după căzătură poate nu
se întâmpla ce s-a întâmplat. Câteva zile mai târziu, după ce îl externase
spunând că e bine, am chemat salvarea pentru că tata acuza dureri mari de
cap. Când a ajuns la Urgenţe am aflat că avea cheaguri de sânge pe creier, iar
dată fiind boala lui, operaţia nu era garantată”, a spus Marcel Malanga, fiul
lui Ioan Malanga.
Externat cu capul spart
Potrivit deciziei Comisiei de Disciplină a Colegiului Medicilor din Sibiu, Ioan Malanga s-a internat la data de 10 aprilie, prin Serviciul de Urgenţă, la Secţia Oncologie a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu, având-o ca medic curant pe doctoriţa Monica Moldovan. Suferea de cancer pulmonar. În data de 17 aprilie, în timp ce era dus pe jos la raze, familia lui Malanga spune că brancardierul s-a împiedicat şi l-a tras după el şi pe bărbatul suferind. Potrivit foii de observaţie care a ajuns la Colegiul Medicilor, Ioan Malanga prezenta traumatism cranio-cerebral acut deschis şi a fost suturat de medicul de gardă de la Chirurgie, care a făcut, de altfel, şi propunerea pentru consult neurochirurgical. Acesta nu a mai avut loc, însă, pentru că medicul curant nu l-a trimis la analize. Două zile mai târziu, în data de 19 aprilie, Ioan Malanga era externat, cu diagnosticul “edem cerebral posttraumatic”. “Având în vedere că pacientul a suferit traumatism cranio-cerebral, iar medicul curant este obligat să examineze zilnic bolnavii şi să consemneze în foaia de observaţie evoluţia, explorările, alimentaţia şi tratamentul corespunzător şi faţă de împrejurarea că a fost consemnat în foaia de observaţie, doamna doctor Moldovan Monica trebuia să
solicite, a doua zi, consult neurochirurgical şi examen CT cranian pentru
pacient”, se arată în decizia Colegiului.
Tratament neaplicat, pacientul decedat
Odată ajuns acasă, Ioan Malanga a început să se simtă tot mai rău. În data de 23 aprilie, familia a solicitat o ambulanţă la Scoreiu, pentru a-l duce pe Ioan la spital. Durerile de cap nu îi mai dădeau pace. Acest lucru se arată şi în decizia Colegiului Medicilor. „În data de 23 aprilie, pacientul Malanga Ioan a fost adus în Serviciul de Urgenţă al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu şi internat pe Secţia Clinică Neurochirurgie cu diagnosticul: Dilacerare cerebrală temporală stânga, tumoră malignă a mediastinului, embolie, tromboză de venă cavă, dispnee, cianoză, edem cerebral. În foaia de observaţie se menţionează, de asemenea, căderea în condiţii neprecizate. Aparţinătorii au refuzat intervenţia neurochirurgicală. La data de 25 aprilie, pacientul Malanga Ioan decedează”, se arată în decizie.
Sancţiuni pe linie
Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu a sancţionat-o pe doctoriţa care nu l-a trimis pe bărbatul în vârstă de 62 de ani la investigaţii după ce a căzut şi şi-a spart capul, acesta fiind internat. Medicul a fost sancţionat disciplinar cu reducerea salariului pe o perioadă de 3 luni cu zece la sută. Colegiul Medicilor a stabilit că medicul Monica Moldovan nu a respectat Codul de Deontologie Medicală. „Faţă de cele de mai sus, analizând înscrisurile medicale folosite ca probă şi documentele reţinute în soluţionarea cauzei ca măsuri de cercetare a faptei, după administrarea tuturor probelor apreciate necesare, Comisia de disciplină constată că nu au fost respectate prevederile art. 53 din Codul de Deontologie Medicală, respectiv,motiv pentru care propune sancţionarea doamnei doctor Monica Moldovan
cu vot de blam”, se arată în decizia Colegiului.
Externat cu capul spart
Potrivit deciziei Comisiei de Disciplină a Colegiului Medicilor din Sibiu, Ioan Malanga s-a internat la data de 10 aprilie, prin Serviciul de Urgenţă, la Secţia Oncologie a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu, având-o ca medic curant pe doctoriţa Monica Moldovan. Suferea de cancer pulmonar. În data de 17 aprilie, în timp ce era dus pe jos la raze, familia lui Malanga spune că brancardierul s-a împiedicat şi l-a tras după el şi pe bărbatul suferind. Potrivit foii de observaţie care a ajuns la Colegiul Medicilor, Ioan Malanga prezenta traumatism cranio-cerebral acut deschis şi a fost suturat de medicul de gardă de la Chirurgie, care a făcut, de altfel, şi propunerea pentru consult neurochirurgical. Acesta nu a mai avut loc, însă, pentru că medicul curant nu l-a trimis la analize. Două zile mai târziu, în data de 19 aprilie, Ioan Malanga era externat, cu diagnosticul “edem cerebral posttraumatic”. “Având în vedere că pacientul a suferit traumatism cranio-cerebral, iar medicul curant este obligat să examineze zilnic bolnavii şi să consemneze în foaia de observaţie evoluţia, explorările, alimentaţia şi tratamentul corespunzător şi faţă de împrejurarea că a fost consemnat în foaia de observaţie
Tratament neaplicat, pacientul decedat
Odată ajuns acasă, Ioan Malanga a început să se simtă tot mai rău. În data de 23 aprilie, familia a solicitat o ambulanţă la Scoreiu, pentru a-l duce pe Ioan la spital. Durerile de cap nu îi mai dădeau pace. Acest lucru se arată şi în decizia Colegiului Medicilor. „În data de 23 aprilie, pacientul Malanga Ioan a fost adus în Serviciul de Urgenţă al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu şi internat pe Secţia Clinică Neurochirurgie cu diagnosticul: Dilacerare cerebrală temporală stânga, tumoră malignă a mediastinului, embolie, tromboză de venă cavă, dispnee, cianoză, edem cerebral. În foaia de observaţie se menţionează, de asemenea, căderea în condiţii neprecizate. Aparţinătorii au refuzat intervenţia neurochirurgicală. La data de 25 aprilie, pacientul Malanga Ioan decedează”, se arată în decizie.
Sancţiuni pe linie
Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu a sancţionat-o pe doctoriţa care nu l-a trimis pe bărbatul în vârstă de 62 de ani la investigaţii după ce a căzut şi şi-a spart capul, acesta fiind internat. Medicul a fost sancţionat disciplinar cu reducerea salariului pe o perioadă de 3 luni cu zece la sută. Colegiul Medicilor a stabilit că medicul Monica Moldovan nu a respectat Codul de Deontologie Medicală. „Faţă de cele de mai sus, analizând înscrisurile medicale folosite ca probă şi documentele reţinute în soluţionarea cauzei ca măsuri de cercetare a faptei, după administrarea tuturor probelor apreciate necesare, Comisia de disciplină constată că nu au fost respectate prevederile art. 53 din Codul de Deontologie Medicală, respectiv,