MOARTEA unui sibian = vot de blam pentru medic


Medicul care a trimis acasă un bolnav internat, care a căzut pe scările spitalului şi ulterior a murit, a fost sancţionat cu „vot de blam”. Familia lui Ioan Malanga este nemulţumită de decizia Colegiului Medicilor din Sibiu şi spune că va formula plângere la Colegiul Medicilor din România. Doctoriţa a fost sancţionată disciplinar şi la serviciu cu 10 la sută din salariu pentru o perioadă de 3 luni

Colegiul Medicilor, filiala Sibiu, a sancţionat-o pe doctoriţa care nu l-a trimis pe Ioan Malanga la investigaţii, după ce a căzut pe scări şi s-a lovit la cap, cu vot de blam. Indignat, fiul victimei, Marcel Malanga, cere să i se facă dreptate şi spune că va face plângere la Bucureşti, la Co­legiul Me­dicilor din România. Pe de altă parte, investigaţiile sunt continuate pe linie pe­nală, după ce s-a autosesizat Par­chetul de pe lângă Tribu­nalul Sibiu. “Nu sunt mulţumit de această decizie. E vorba de viaţa unui om. Am să vorbesc şi cu un avocat şi voi face plângere la Bucureşti, la Colegiul Medicilor. Dacă doctoriţa l-ar fi trimis la raze imediat după căzătură poate nu se întâmpla ce s-a în­tâm­plat. Câteva zile mai târziu, după ce îl externase spunând că e bine, am chemat salva­rea pentru că tata acuza du­reri mari de cap. Când a ajuns la Urgenţe am aflat că avea cheaguri de sânge pe creier, iar dată fiind boala lui, operaţia nu era garantată”, a spus Marcel Malanga, fiul lui Ioan Ma­langa.
Externat cu capul spart
Potrivit deciziei Comisiei de Disciplină a Colegiului Medi­cilor din Sibiu, Ioan Malanga s-a internat la data de 10 aprilie, prin Serviciul de Ur­genţă, la Secţia Oncologie a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu, având-o ca medic curant pe doctoriţa Monica Moldovan. Suferea de cancer pulmonar. În data de 17 aprilie, în timp ce era dus pe jos la raze, familia lui Ma­langa spune că brancardierul s-a împiedicat şi l-a tras după el şi pe bărbatul suferind. Potrivit foii de observaţie care a ajuns la Colegiul Medicilor, Ioan Malanga prezenta traumatism cranio-cerebral acut deschis şi a fost suturat de medicul de gardă de la Chirurgie, care a făcut, de altfel, şi propunerea pentru consult neurochirurgical. Acesta nu a mai avut loc, însă, pentru că medicul curant nu l-a trimis la analize. Două zile mai târziu, în data de 19 aprilie, Ioan Malanga era externat, cu diagnosticul “edem cerebral posttrau­matic”. “Având în vedere că pacientul a suferit traumatism cranio-cerebral, iar medicul curant este obligat să examineze zilnic bolnavii şi să consemneze în foaia de observaţie evoluţia, exploră­rile, alimentaţia şi tratamentul corespunzător şi faţă de îm­prejurarea că a fost consem­nat în foaia de observaţie , doamna doctor Mol­dovan Monica trebuia să solicite, a doua zi, consult neurochirurgical şi examen CT cranian pentru pacient”, se arată în decizia Colegiului.
Tratament neaplicat, pacientul decedat
Odată ajuns acasă, Ioan Malanga a început să se simtă tot mai rău. În data de 23 aprilie, familia a solicitat o ambulanţă la Scoreiu, pentru a-l duce pe Ioan la spital. Du­rerile de cap nu îi mai dă­deau pace. Acest lucru se arată şi în decizia Colegiului Medicilor. „În data de 23 apri­lie, pacientul Malanga Ioan a fost adus în Serviciul de Ur­genţă al Spitalului Clinic Ju­deţean de Urgenţă Sibiu şi in­ternat pe Secţia Clinică Neu­rochirurgie cu diagnos­ticul: Dilacerare cerebrală temporală stânga, tumoră malignă a mediastinului, em­bolie, tromboză de venă cavă, dispnee, cianoză, edem cere­bral. În foaia de observaţie se menţionează, de aseme­nea, căderea în condiţii ne­pre­cizate. Aparţi­nătorii au re­fuzat intervenţia neurochi­rur­gicală. La data de 25 apri­lie, pacientul Malanga Ioan de­cedează”, se arată în decizie.
Sancţiuni pe linie
Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu a sancţionat-o pe doctoriţa care nu l-a trimis pe bărbatul în vârstă de 62 de ani la investigaţii după ce a căzut şi şi-a spart capul, acesta fiind internat. Medicul a fost sancţionat disciplinar cu reducerea salariului pe o perioadă de 3 luni cu zece la sută. Colegiul Medicilor a stabilit că medicul Monica Moldovan nu a respectat Codul de Deontologie  Medicală. „Faţă de cele de mai sus, analizând înscrisurile medicale folosite ca probă şi documentele reţinute în soluţionarea cau­zei ca măsuri de cercetare a faptei, după administrarea tuturor probelor apreciate necesare, Comisia de disci­plină constată că nu au fost respectate prevederile art. 53 din Codul de Deontologie Medicală, respectiv, motiv pentru care propune sancţionarea doam­nei doctor Monica Moldovan cu vot de blam”, se arată în decizia Colegiului.
Un produs Blogger.