Gaz Metan Mediaș a promovat în Liga I

Gaz Metan Mediaș a promovat direct în Liga I, UTA Bătrâna Doamnă a prins dramatic locul de baraj pentru promovarea pe prima scenă fotbalistică a țării, iar Chindia Târgoviște a terminat pe locul 3 în seria a doua a ligii secunde. Acesta este pe scurt rezumatul celor 3 meciuri de sâmbătă care au decis promovarea în urma partidelor din seria secundă. Medieșenii aveau nevoie de un singur punct în deplasarea de la Mioveni, pe carel-au obținut, gazdele egalând în ultimul minut al partidei. Cu un minut înainte de pauză, Alexandru Zaharia i-a pasat în careu lui Radu Zaharia, care a șutat din prima cu interiorul sub bara transversală și i-a adus pe medieșeni în avantaj. Mioveni a început mai bine repriza secundă și în minutul 64 jucătorii gazdelor au avut o ocazie uriașă de a egala. Din numai 6 metri, Mazilu a deviat cu capul pe lângă poartă, la o fază în care portarul medieșenilor, Greab, era bătut. În minutul 79, Gaz Metan rămâne în 10 jucători. Ayza îl depăşeşte pe Romeo Roberto la 17 metri de poartă, iar italianul îl loveşte cu gheata în faţă şi este eliminat. Jucătorii din Mioveni egalează la ultima fază a partidei. Gălan marchează cu capul, după o lovitură liberă. În urma acestui rezultat, Gaz Metan Mediaș încheie pllay off-ul pe prima poziție a clasamentului și promovează direct pe prima scenă fotbalistică a țării.
UTA Bătrâna Doamnă a câștigat dramatic la Brașov, scor 3-2 și a prins barajul de promovarea în Liga I. Deși a învins cu 4-2 în deplasarea de la Baia Mare, Chindia Târgoviște termină sezonul doar pe locul 3.