La un punct de promovare: Gaz Metan Mediaș - FCM Baia Mare 1-0

Gaz Metan Mediaș e la un singur punct de revenirea în Liga 1. Echipa lui Cristian Pustai a învins duminică dimineața cu 1-0 FCM Baia Mare, grație unui gol marcat încă din minutul 8 de jucătorul împrumutat de la Viitorul Constanța, Cristian Gavra. Alex Munteanu a bătut o lovitură liberă de pe partea stângă, Aniţoiu îl scapă din marcaj pe Gavra, care din 5 metri, de la colţul scurt, reia cu capul pe spate şi mingea intră în plasă lângă bara a doua. În minutul 35, același Gavra are o oportunitate mare de a majora scorul. Alex Munteanu a preluat foarte bine și a scăpat singur cu portarul Ormenişan, care a ieșit la blocaj, iar mingea e întoarsă în spate la Gavra, care trage din 10 metri peste poartă. În minutul 61, Alex Munteanu a bătut în centrul careului o lovitură liberă de la 25 de metri lateral stânga, Cristea a câștigat duelul aerian şi a reluat cu capul din 8 metri, dar Ormenişan a reținut sub transversală. Echipa din Baia Mare a avut o șansă importantă de a egala în minutul 84, când Codin se înalţă la bara a doua și a reluat cu capul puţin peste transversală. În urma acestui rezultat, Gaz Metan a acumulat 40 de puncte în clasamentul seriei a doua și mai are nevoie de un singur punct pentru a promova în Liga I. În ultima etapă, jucătorii lui Cristian Pustai joacă în deplasare cu formația CS Mioveni, UTA Arad merge la Brașov, iar Chindia înfruntă FCM Baia Mare, tot în deplasare.