Extaz şi agonie: Rapid – Gaz Metan 5-3

Meci nebun în Giuleşti în această seară. Bud, repsectiv Bawab au „îngheţat” stadionul, după ce au reuşit să înscrie în minutele 8 şi 13. Au urmat minute de dominare sterilă a rapidiştilor, cu încercări ale jucătorilor lui Cristi Pustai de a lovi pe contraatac. Rapidiştii au redus din diferenţă prin Pancu în minutul 39, iar în minutul 44, giuleştenii au reuşit să egaleze prin Herea din lovitură de la 11 metri. Mai mult, Gaz Metan a rămas în 10 jucători, după ce Mădălin Ciucă a fost eliminat pentru faultul din careu. Echipele au intrat la egalitate la cabine, însă Rapidul a profitat din plin în repriza a doua de omul în plus şi a trecut în avantaj în minutul 61, după golul lui Teixeira. Arbitrul Istvan Kovacs a restabilit egalitatea pe teren, după ce l-a eliminat pe Bozovici pentru un fault în careu la Avram, iar Bawab a restabilit egalitatea din lovitură de la 11 metri în minutul 81. Din păcate, după numai 2 minute, Teixeira a marcat un gol validat de tuşier, după ce mingea ar fi trecut de linia porţii doar în aer. În minutul 3 al prelungirilor, Pancu a reuşit un gol de la peste 30 de metri, după o ieşire inoportună  a lui Vâtcă – scor final 5-3 pentru Rapid. În urma acestei înfrângeri, Gaz Metan rămâne cu 16 puncte în clasament şi se clasează pe locul 11 în Liga 1. Următorul meci al medieşenilor este programat luni, 28 noiembrie, de la ora 20.15, cu Petrolul Ploieşti. Partida va fi transmisă în direct pe GSP TV.